Historia flyboardingu – czyli jak się to wszystko zaczęło?

Flyboard to innowacyjne urządzenie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlaczego? Ponieważ umożliwia ono dosłownie latanie, czyli wznoszenie się ponad powierzchnię wody. Jest to gadżet, który zapoczątkował zupełnie nowy, ekstremalny sport wodny, jakim jest flyboarding. Jednak jak dokładnie wygląda jego historia, a przede wszystkim kiedy pierwszy raz skorzystano z flyboardu w Polsce? Tego dowiesz się w tym artykule!

Kiedy sięgają początki flyboardingu?

Flyboarding to relatywnie nowa dyscyplina sportowa, która podbija serca amatorów sportów wodnych od 2011 roku. Wszystko to za sprawą francuskiego wynalazcy i zawodowego kierowcy wyścigów skuterów wodnych Franky’ego Zapaty. Franky połączył skuter wodny z wężem zakończonym deską. Zaletami takiego rozwiązania jest możliwość podłączenia go do każdego sktutera i niewygórowana cena, a w rezultacie ogromna przystępność.

Dla porównania wcześniej zaprojektowany JET LEV – hydro-odrzutowy plecak sprzedawany w zestawie z pływającą pompą jest 20 krotnie droższy, na który mogą sobie pozwolić nieliczni.

Flyboard czyli deska okazała się prostsza, bardziej intuicyjna niż plecak. Sterowanie flyboardem przypomina jazdę na nartach i opiera się na balansowaniu.  Już po kilku minutach nauki w większości przypadków każdy wylatuję nad wodę. Właśnie z tego powodu w naszej akademii fly-board.pl to flyboarding jest sprzętem pierwszego kontaktu. Ponadto deska umożliwia wykonywanie wielu akrobacji. Pokazy w wykonaniu profesjonalistów są niezwykle widowskowe i stanowią atrakcję nr 1 w programie imprez nad wodą.

Od tego czasu flyboarding stał się interesującą aktywnością, w szczególności wśród miłośników mocnych wrażeń. Napędzany sukcesem flyboardingu zespół Zapata Racing w 2016 roku zademonstrował  Flyboard Air, deskę która dosłownie unosi się w powietrzu i jest napędzana silnikami odrzutowymi. Jest to już jednak rozwiązanie dla bardziej doświadczonych sportowców w dziedzinie flyboardingu. Początkowo Zapata zapowiadał jego komercjalizację, jednak do teraz (2024roku) lata na niej tylko on. Ze względów bezpieczeństwa, poruszanie się takim urządzeniem jest obwarowane bardzo restrykcyjnymi przepisami.

Od prototypu do profesjonalizmu

Pierwsze próby stworzenia prototypu były dużym wyzwaniem, ale w końcu udało się osiągnąć zamierzony efekt i to wcale w niedługim czasie! Jeszcze w 2011 roku zaczęły odbywać się pierwsze pokazy flyboardingu. Franky Zapata prezentował swoje osiągnięcia na różnych imprezach sportowych. Jednak prawdziwy przełom nastąpił, gdy w internecie pojawił się film przedstawiający flyboarding. Szybko stał się on hitem w mediach społecznościowych i sprawił, że ludzie zaczęli marzyć o lataniu na desce. Przez kolejne lata nieustannie pracowano nad doskonaleniem urządzenia. W 2013 roku powstała udoskonalona wersja deski – Flyboard Legend, a w 2015 Zapata Racing wypuścił deskę trzeciej generacji Flyboard Pro Series , której waga jest dwukrotnie mniejsza od prototypu (waży jedynie 7 kg, podczas gdy pierwsza deska miała 14 kg). Flyboard Pro Series jest też deską przedzieloną na pół co pozwala na niezależną pracę stóp i sterowanie odrzutami wody. Dzięki tej zmianie latanie stało się jeszcze prostsze i pozwala na wykonywanie obrotów wokół własnej osi bez zaginania węża.

Zapata i jego flyboard doczekał się wielu naśladowców. Wśród nich na uznanie zasługują amerykańskie deski Scorpion Ninja Jetblade firmy X Jets. Wykonane z karbonu są dwa razy lżejsze i znacznie bardziej wytrzymałem od Flyboard Pro Series. Ponadto ten producent od początku swojej działalności (2013 roku) wprowadził na rynek podzieloną deskę na pół.

Historia Fly-Board.pl

Kiedy natomiast pojawił się flyboarding w Polsce? Można by uznać, że w bardzo podobnym czasie, gdyż już w maju 2012 roku. 3 maja 2012 roku w Sopocie na nasze zaproszenie Franky Zapata zaprezentował polskiej publiczności niesamowite popisy akrobatyczne na latającej desce. Był to pierwszy taki pokaz w Europie Centralnej i Wschodniej, który zapoczątkował naszą działalność jako Fly-Board.pl (tutaj znajdziesz do nas kontakt). Publiczność zdecydowanie była zachwycona i każdy z zapartym tchem obserwował sztuczki Franky’ego. tj 3 maja 2012 roku uznajemy za symboliczną datę powstania naszego Centrum Hydro-Odrzutowego i od tamtej pory stanowi największy tego typu ośrodek w Europie Środkowej. Z biegiem czasu zaczęliśmy stawiać sobie cele, promowaliśmy swoją działalność w prasie i telewizji, a dzięki temu mnożyliśmy liczbę zadowolonych klientów. W 2014 wystartowały dzięki nam Pierwsze Hydro-Odrzutowe Mistrzostwa Polski, a w 2015 roku nabrały one nawet rangi międzynarodowej.

Można więc zauważyć, że historia flyboardingu jest dość krótka, ale naprawdę intensywna. Rozwinęła się ona w błyskawicznym tempie i stanowi już nie tylko spektakularne widowisko, ale przede wszystkim aktywność dostępną dla każdego, kto pragnie spróbować swoich sił i poczuć adrenalinę. Zapraszamy więc do skorzystania z naszej oferty!