Instruktaż latania na Flyboardzie

FLYBOARD

Do Twojego lotu zostały już tylko godziny.
Poniżej podaję kilka cennych wskazówek.

1. Start – wskakujesz do wody będąc wyprostowanym , zwłaszcza nogi (kolana), odpływasz na bezpieczną odległość tzn. aż wąż się rozprostuje (20m). Pamiętaj by za każdym razem kiedy znajdziesz się w wodzie wpierw popłynąć w kierunku, w którym chcesz lecieć. Dzięki czemu wąż jest jak ogon za Tobą i  masz nad nim pełną kontrolę.

2. Pamiętając o nie zginaniu nóg w kolanach i jednocześnie rozkładając ciężar ciała na całą stopę, a nawet lekko na pięty wypychasz biodra do przodu by z pozycji leżącej stanąć na desce.

3. Równocześnie instruktor dodając gazu wyniesię Cię nad wodę. Flyboard ma ogromną moc, nie ma potrzeby żebyś sam próbował/a wstać. Zwróć uwagę by nie uginać kolan ani tułowia. W tym kluczowym momencie warto się usztywnić.

4. Gdy stopy przebiją taflę wody lekko ugnij kolana i przenieś ciężar na języki butów. Polecisz do przodu.

5. Latanie to nic innego jak balansowanie ciałem. Przenosząć ciężar na lewą nogę lecisz w lewo, na prawą w prawo. Na pięty w tył – tego unikaj na początku latanie tyłem kończy się upadkiem do wody.

6. Staraj się latać na rozprostowanym wężu. Wykonuj długie skręty unikając zwijania węża. Wtedy czerpiesz pełną moc i zabawę z lotu.

7. Patrz przed siebie, nie w dół. Automatycznie nie będziesz się garbił/a, tracił/a równowagę.

8. Pamiętaj by wąż zawsze był z tyłu wtedy masz nad nim kontrolę.

Powodzenia i do zobaczenia nad wodą !


HOVERBOARD

Lot na Hoverboard – jak zacząć swoją przygodę?
Korzystanie z tej deski jest mocno zbliżone do Wakeboardu, a nawet Snowboardu. Różnica polega na tym, że na Hoverboardzie możesz latać!

1. Wskocz do wody i podpłyń do deski. Złap przednią część i połóż się na niej. Gdy instruktor włączy skuter wodny, zaczniesz powoli płynąć na desce przed siebie.

2. Odpłyń od skutera na odległość równą długości węża. Rozciągnięcie węża poznasz po tym, że zaczniesz holować skuter. Jeśli chcesz skręcić deską w lewą lub prawą stronę, wystarczy, że będziesz przenosić ciężar ciała w odpowiednią stronę.

3. Aby stanąć na desce, wsuń tylną stopę w wiązanie. Przednią nogę podkul do siebie lub wejdź w drugie wiązanie. Jest to kwestia wygody.

4. Gdy będziesz gotowy/a, instruktor powoli zacznie dodawać mocy. Bardzo ważne jest, aby cały czas mocno dociążać przód deski.

5. Wraz z dodawaną mocą skutera, zaczniesz się wynurzać, wchodząc w tzw. ślizg. Powoli wyprostuj ręce i odpychaj przód deski. Wsuń drugą nogę w wiązanie, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś.

6. Puść przód deski i podnieś się. Pamiętaj, aby ciężar ciała stale utrzymywać na przedniej nodze.

7. Płyń na lekko ugiętych kolanach i skręcaj tułowiem. Staraj się to robić spokojnie, robiąc szerokie łuki, aby wąż pozostawał rozciągnięty. Pamiętaj, że każde skręcenie węża skutkuje chwilową utratą mocy i delikatnym szarpnięciem, co często kończy się wywrotką.

8. Jeśli poczujesz się pewniej, spróbuj latać! Jak to zrobić? Wystarczy, że delikatnie odchylisz się do tyłu i poderwiesz przednią nogę. Aby powrócić na wodę – pochyl się ponownie do przodu. Chcąc utrzymać lot, balansuj ciałem przód/tył.

9. W sytuacji, gdy podczas lotu przestajesz mieć kontrolę nad deską, zalecane jest „opuścić pokład”.

10. Pamiętaj, że instruktor zawsze czuwa nad Twoim bezpieczeństwem i dobrą zabawą, dlatego zawsze postępuj zgodnie z jego wskazówkami i poczuj się jak Marty McFly z „Powrotu do przyszłości”

11. Zobacz też video instrutakż poroducenta Zapata Racing.